Protiv ustava
Iako ne volim previše da pričam o političkim temama… (Nekako sam navikao da je bolje kloniti se takvih rasprava.) Ne mogu da izbegnem da prokomentarišem predlog ustava koji je u poslednjih desetak dana ekspresno napisam, usaglašen i večeras usvojen u skupštini.
Ako zanemarimo (a ne bi trebalo) da je Srbija njime definisana kao država “Srba i svih građana” što suptilo izdvaja Srbe kao nešto posebno u odnosu na “sve građane” & ako zanemarimo (što takođe ne bi trebalo) da je ćirilica definisana kao “jedino zvanično pismo” osim za nacionalne manjine (gde je to potrebno) i posledice na, makar, tri tone štampanih izdanja koja bi objavljivanjem na latiničnom pismu kršila ustav (osim ako dokažu da su namenjena nacionalnim manjinama, pretpostavljam) kao uostalom i bilo čega drugog napisanog tim nezvaničnim pismom. Svakako ne bi trebalo zanemariti odnos donosilaca predloga ustava prema Kosovu (& Metohiji) i građanima te teritorije.
Elem, kao što se iz izjava naših zvaničnika da videti, Albanci sa Kosova neće biti deo biračkog tela (tako kaže Koštunica) a Kosovo je, barem po predlogu ustava, deo Srbije. Jedini zaključak koji meni pada na pamet je da su Albani sa kosova neka treća kategorija (u odnosu na “Srbe i sve građane”) pa ne mogu da učestvuju na referendumu. Pored toga, da li se očekuje da Kosovo ostane u Srbiji, a da Albanci sa Kosova odu negde drugde… Uostalom, možda oni uopšte ne postoje, pa nema ni potrebe da “potvrđuju” predlog ustava… Mislim da to ovaj predlog ustava i način njegovog donošenja, te potvrđivanja čini šovinističkim.
A tek što će referendum trajati 2 dana… Verovatno je u međureferendumskoj noći najlakše “podesiti” rezultate?!
Poštovani prijatelji,
pred nama je referendum o novom Ustavu Republike Srbije – apstinencija, ZA ili PROTIV su trenutno jedine ponuđene opcije. Nudim Vam mogućnost da u okviru foruma na http://www.kontakt.org.yu potpuno slobodno iskažete sopstveno mišljenje na temu referenduma i novog Ustava.
Suviše je spornih pitanja a premalo političke mudrosti i poštenja da bi se dozvolilo da se o referendumu i novom Ustavu ne raspravlja i izvan “zvaničnih” kanala. Hoće li Albanci kao potencijalni stanovnici “ustavne” pokrajine Kosovo i Metohija imati pravo glasa ili će im ono biti oduzeto. Da li su Vojvođani zaslužili da budu žrtvovani na radikalski oltar zarad “narodnog jedinstva”. Ima li država koja Ustav donosi na brzinu u stranačkom cenjkanje budućnosti.
Pruža Vam se prilika da na ova pitanja, i druga koja nisu spomenuta, pokušate dati sopstveni odgovor ili da uz pomoć drugih, istog ili suprotnog mišljenja, utvrdite ili preinačite sopstvena ubeđenja.